Розведення свиней, як і будь-яка інша фермерська справа, вимагає максимально простої і вигідної організації процесу. Однією з його складових є підбір кормів і складання раціону. Витрати на їжу для тварин впливають на собівартість продукту і як наслідок – на рентабельність бізнесу.

Щоб звести кормові втрати до мінімуму, слід встановити правильні годівниці. Це означає, що розміри і типи ємності для їжі мають бути підібрані з урахуванням кількості та віку свиней, а також особливостей їх утримання.

Установка годівниць для свиней

Годівниця – це спеціальна ємність, куди насипається їжа. Вона встановлюється, щоб свині могли у будь-який момент отримати харчі, при цьому не розкидаючи й не змішуючи їх з брудом. Таким чином, їжа залишається чистою і не викликає отруєнь.

Стандартні розміри годівниці на одну особину:

  • для дорослих свиней: ширина – 50 см, а довжина – 40 см;
  • для молодняка – 25х30 см;
  • для поросят-сисунів – 15х15 см.

При численному поголів'ї краще встановити довгі годівниці, щоб тварини могли їсти одночасно. Для уникнення зіткнень біля корита для кожної особини слід відокремити місце за допомогою перемичок.

Встановлюючи годівницю, необхідно звернути увагу і на її борти. Верхні краї не повинні бути занадто високими, інакше вони тиснутимуть у шию тварини. А оскільки у свиней убогий шерстяний покрив, таке тертя викликатиме пошкодження на їхньому тілі. Якщо ж до ранки потрапить інфекція, тварина може захворіти і загинути.

У той же час, занадто низькі краї не забезпечать утримання корму всередині конструкції. Свині почнуть розкидати їжу, а отже і з'їдати вони будуть менше. Це вплине на їхнє зростання і розвиток. До того ж, витрати на закупівлю кормів збільшаться.

Годівницю рекомендується розмістити біля входу у свинарник. Робити це треба таким чином, щоб усі свині мали вільний доступ до їжі, а вам було зручно насипати корм і чистити ємність.

Конструкції можуть фіксуватися до підлоги або кріпитися до стіни – залежить від виду. Незалежно від способу установки, годівницю слід надійно закріпити, щоб вона не перекидалася і не переміщалася по свинарнику.

Чистити ємності для їжі необхідно щодня або хоча б не рідше ніж один раз на два дні. Це робиться для того, щоб залишки їжі не ставали розсадником бактерій.

Дерев'яні конструкції ретельно вичищають, а годівниці з інших матеріалів добре промивають водою.

Якою має бути годівниця для свиней: 10 рекомендацій

  1. Ємність для їжі необхідно регулярно мити і чистити. Їжа в ній не повинна застоюватися, щоб уникнути розмноження мікроорганізмів.
  2. Годівниця має бути захищена від попадання сміття і фекалій тварин.
  3. Конструкцію слід надійно закріпити, щоб свині не рушили її з місця.
  4. Корм з годівниці не повинен висипатися.
  5. Встановлювати годівницю краще під нахилом, щоб свиням було зручніше приймати їжу.
  6. Бажано забезпечити особинам підхід до годівниці з двох боків.
  7. Ємність не повинна мати тріщини, щілини і сколи, щоб не розсипалися продукти і не травмувалися тварини.
  8. Сухий і вологий корм бажано насипати в окремі місця, а воду наливати у спеціальні поїлки. Ємність для рідкої їжі має бути герметичною.
  9. Треба вибирати годівниці відповідних розмірів. Для поросят варто встановити невеликі ємності, щоб вони не змогли забратися всередину, а дорослим особинам потрібні великі годівниці, щоб туди влізла голова тварини.
  10. Для виготовлення конструкції необхідно вибирати безпечні та екологічно чисті матеріали. Вони не повинні плавитися і виділяти шкідливі речовини при високих температурах, інакше свині отруяться.

Годівниці бувають різних видів і типів. Їх вибирають відповідно до кількості особин, їхньої статі і віку.

Годівниці для свиней: види і особливості

Свині їдять різну їжу, включаючи і харчові відходи, тому годівниці мають відповідати типу корму. Для сухої і рідкої їжі краще використовувати різні ємності.

Найпоширенішим видом годівниці для вирощування свиней у домашніх умовах є корито. Воно являє собою прямокутну ємність, виготовлену з дерева або металу. Придатне для годування 2-3 особин. Для поросят-сисунів, молодняка і дорослих тварин вибирають різні розміри корита.

Усі годівниці відрізняються габаритами, характеристиками і функціональністю. Щоб вибрати оптимальний варіант, відштовхуйтесь від кількості голів і віку.

Класифікація годівниць для свиней

За кількістю особин:

  • індивідуальні – для однієї тварини (миска, корито), придатні для молодняка;
  • групові – для декількох свиней (довгі корита з перемичками і без них, кругові годівниці із секціями).

За типом фіксації:

  • постійні – фіксуються у певному місці;
  • пересувні – можуть переміщатися у різні місця рейками або жолобками чи взагалі зніматися (бувають одно- або двосторонніми).

За типом конструкції:

  • прості – стандартні ємності, у які насипають корм, без спеціальних механізмів і пристосувань;
  • бункерні – конструкції, що складаються з харчового відсіку і короба, всередині якого знаходиться корм, який поступово надходить у корито у міру з'їдання його тваринами;
  • автоматичні – та ж бункерна годівниця, тільки оснащена механізмом для автоматичної подачі їжі у певний час (може бути з таймером і без нього).

За матеріалами:

  • металеві – зручні у чищенні і мають великий термін служби;
  • дерев'яні – придатні для поросят і сухої їжі;
  • пластикові – бюджетний варіант, призначений для невеликої кількості поросят і молодняка;
  • бетонні – довговічні і міцні годівниці, але через свою вагу використовуються рідко.

Прості годівниці придатні для будь-яких кормів, але їх необхідно постійно і своєчасно наповнювати, щоб тварини не залишалися голодними. Бункерні використовуються тільки для сухих кормів. Перевагами таких конструкцій є рівномірний розподіл їжі по відсіках, вільний доступ і запобігання розкиданню продуктів. З недоліків бункерних і автоматичних годівниць можна назвати високу вартість і обмеження по типу їжі.

Як вибрати поїлку для свиней?

Тварини повинні мати вільний доступ до чистої води, особливо якщо їдять багато сухого корму. Існують три основні види поїлок:

  • чашкові – тара з бортиками, у яку вода надходить через клапан;
  • соскові (ніпельні) – свині підходять до поїлки і тягнуть за сосок, до якого приєднаний шланг, з якого надходить вода;
  • вакуумні – вода ллється у чашу з невеликої ємності у міру поглинання рідини тваринами (це найпростіший вид, але придатний тільки для поросят, оскільки дорослі особини таку напувалку можуть перекинути).

Поїлка, як і годівниця, підбирається з урахуванням кількості та віку особин, які вирощуються на фермі.

Годівниці для свиней: купити або зробити власноруч?

Прості годівниці можна виготовити і самостійно. Це дозволить скоротити витрати на утримання худоби. А ось з автоматичними і бункерними конструкціями все набагато складніше. Ці ємності дуже зручні у використанні, але самостійно їх виготовити буде складно – потрібні креслення, спеціальні інструменти і навички.

Найпопулярнішими матеріалами є дерево і метал. Краще використовувати нержавійку, щоб годівниця після серії чисток не згнила. Але якщо ви вибрали деревину, пам'ятайте, що товщина дошки має бути не менше 40 см (тонкі стінки свині швидко прогризуть).

Для виготовлення годівниць можна використовувати різні побутові предмети. Наприклад, взяти пластикові або сталеві бочки, старі газові балони і раковини.

3 популярних способи виготовлення годівниць:

  1. Із дерева. Цей варіант вважається найпростішим і екологічним. Для роботи знадобляться дошки, молоток і цвяхи. Така ємність придатна тільки для сухого корму. Щоб тварини не загнали собі скалки і не поранилися, дошки необхідно відполірувати.
  2. З бочки. Це другий за популярністю спосіб. Він не вимагає особливих умінь і великих витрат. Таку годівницю легко мити і чистити, але вона не дуже стійка. Перед тим, як переробляти бочку, слід перевірити, що в ній не залишилося шкідливих речовин. Забороняється використовувати тару, у якій зберігалися отруйні відходи або хімікати. В ідеалі вибрати бочку з харчового пластику. У роботі вам знадобляться наждачний папір, пила або болгарка, саморізи і шуруповерт.
  3. З газового балона. Цей спосіб вимагає обережності. Перед тим, як використовувати балон, з нього необхідно спустити весь газ, потім треба відрізати вентиль і декілька разів промити ємність водою. За допомогою болгарки балон можна розрізати на дві частини, а потім обробити краї, щоб усунути гострі виступи. Для підвищення стійкості годівниці варто зробити каркас, а для запобігання проникнення свиней всередину, приварити металеві прути. Такі годівниці міцні та довговічні, але тільки за умови своєчасного прибирання.

Якщо ви вирощуєте свиней для себе або розводите на продаж невелику кількість особин, годівницю можна зробити самому. Але якщо у вас велика ферма, саморобні конструкції можуть стати не найкращим варіантом, оскільки вони не відповідають державним санітарним нормам і не дуже зручні в обслуговуванні при великому поголів'ї.

Який би вид годівниці ви не вибрали, пам'ятайте, що вони мають бути безпечними, міцними і стійкими.

Що стосується їжі, то необхідно стежити, щоб тварини її не розкидали і не змішували зі сміттям і гноєм. Продукти не повинні пліснявіти і гнити у годівниці і свинарнику, бо почнуть активно розмножуватися бактерії і грибки. А це призведе до зараження особин.

У цьому сенсі ідеальним вважається сухий корм і комбікорми. Останні складаються з необхідних для швидкого росту і правильного розвитку інгредієнтів і корисних для здоров'я тварин вітамінних і мінеральних домішок. Щоб замовити комбікорми і комплекси мікроелементів для відгодівлі свиней високої якості, перейдіть в інтернет-магазин українського виробника кормів і кормових добавок «Feed&Life» і оберіть оптимальний продукт у потрібному обсязі.