Вирощування бройлерів – прибутковий бізнес у сфері фермерського господарства, що не вимагає великих вкладень. Саме тому він настільки популярний останнім часом. Бройлерні курчата швидко розвиваються, зростають великими, а їхнє м'ясо дуже смачне. Але щоб пташенята виросли і не загинули у перші дні життя, важливо правильно доглядати за ними, забезпечуючи їх усіма необхідними поживними речовинами. Адже при поганому догляді курчата часто хворіють і не виживають, а це збиток для господаря.

Одним із важливих етапів вирощування бройлерів є пропоювання птахів вітамінами. Від цього залежить їхнє здоров'я, зростання і продуктивність.

Чим бройлерний птах відрізняється від звичайного?

Бройлерні курчата – це птахи, які штучно виводяться шляхом схрещування різних порід. Їх популяризація почалася ще у 1960-х в Америці. Метою такого схрещування було отримання птахів з відмінними характеристиками. Цей вид курей виростає за досить короткий термін (приблизно 2 місяці).

Курчата-бройлери відрізняються від звичайних птахів швидким набором ваги і смачним м'ясом. Через інтенсивне зростання вони дуже ненажерливі – їдять кожні 2 години. Що стосується ночі, то перерва у їжі не повинна перевищувати шести годин.

Перевага бройлерів – можливість жити у невеликому приміщенні. До того ж воно повинно бути теплим і чистим. Також відомо, що курчата-бройлери чутливіші до патогенних бактерій, вірусів і несприятливих умов, ніж звичайні пташенята.

Необхідність пропоювання курчат

За останні роки люди сильно модифікували породи птахів. З цієї причини, багато видів курчат і бройлерів стали дуже вразливими до інфекцій і хвороб. Крім того, на фермах складно дотримуватися всіх зоологічних вимог з догляду за птахами, не допускаючи розмноження шкідливих мікроорганізмів.

Щоб уберегти пташенят, господарі пропоюють їх спеціальними препаратами з перших днів життя. Регулярне профілактичне приймання вітамінів і антибіотиків може підвищити імунітет і виживання до 100%.

Пропоювання бройлерів дозволяє:

 


зміцнити імунітет птахів;;


знизити смертність поголів'я;


захистити пташенят від хвороб;


домогтися швидкого зростання.

 

Також для ефективного розвитку курчат, крім вітамінного комплексу, необхідний цілий набір біологічно активних речовин. Досвідчені птахівники рекомендують пропоювати чистопородних курей вже готовими повноцінними концентратами.

Пропоювання бройлерів: особливості та рекомендації

Щоб зрозуміти, чим напувати пташенят і яку схему пропоювання найкраще вибрати, слід врахувати низку факторів. Серед основних критеріїв можна виділити такі:

 чи приймали пташенята різні препарати раніше;

 

 якщо так, то які ліки давали і за якою схемою;

 

 які захворювання були поширені серед птахів-батьків;

 

 щеплені курчата чи ні.

 

 

Для підбору препаратів варто порадитися з фермером, у якого купували бройлерів. Адже у кожного власника своя технологія пропоювання курчат. Деякі господарі користуються антибактеріальними препаратами, інші – водорозчинними вітамінами, а хтось використовує тільки чисту знезаражену воду для пропоювання.

6 порад для пропоювання пташенят:

 

Потрібно щодня робити новий розчин. У жодному разі не можна готувати його заздалегідь, а тільки безпосередньо перед додаванням препарату у напувалку.

 

Пропоювання курчат займає від трьох до п'яти днів. Надлишок вітамінів так само погано позначається на самопочутті бройлерів, як і їхня нестача, тому не варто давати відразу декілька вітамінних комплексів. Водночас, необхідні корисні речовини курчата повинні отримувати кожні два тижні.

 

Вода для пропоювання має бути відстояною (сира або кип'ячена). Можна додати трохи марганцівки, щоб розчин став слабким, блідо-рожевим, адже вона допомагає запобігти розладам шлунково-кишкового тракту.

 

Антибіотики треба давати чітко за інструкцією або рекомендацією ветеринара.

 

Перед кожним новим пропоюванням напувалки необхідно ретельно мити.

 

При перших тривожних симптомах у будь-якого пташеняти його необхідно відразу відсадити в окреме місце і показати ветеринару.

 

Если по поводу необходимости витаминов для птиц вопросов не возникает, то с антибиотиками дело обстоит иначе. Одни фермеры считают, что такие препараты помогут защитить бройлеров от инфекций и сформировать у них крепкий иммунитет, другие же уверены, что в этом нет никакого смысла, ведь новорожденные имеют стерильную внутреннюю среду, то есть у них нет микрофлоры.

Які речовини і препарати використовувати і чим краще пропоювати пернатих, розглянемо далі.

Чим пропоювати бройлерів з перших днів життя

Основними препаратами для пропоювання бройлерів є вітаміни і антибіотики. Перш ніж починати їх давати, фахівці рекомендують вивчити інструкцію і повністю її дотримуватися. Також візьміть до уваги той факт, що м'ясо птахів, яким вводили ліки, не можна використовувати в їжу протягом 2 тижнів.

Антибіотики для курчат-бройлерів

Фармазин

Цей препарат являє собою порошок, який добре розчиняється у воді. Він належить до групи макролідів на основі речовини тилозин. Для пропоювання бройлерів «Фармазин-500» використовується у вигляді водорозчинного порошку. Сам розчин (1 г порошку на 1 л рідини) дають курчатам у вигляді рідини протягом 3 днів. Під час приготування суміші уникайте потрапляння прямих сонячних променів.

 

Байтрил

Це антибіотичний препарат широкого спектру дії з групи фторхінолонів. Лікувальна властивість препарату зумовлена ​​наявністю у складі такої речовини як енрофлоксацин. Байтрил пригнічує ріст і розвиток бактерій, всмоктується у шлунково-кишковому тракті, потрапляє у тканини і органи. Лікувальна концентрація діючої речовини зберігається в організмі добу після введення.

Готується розчин у дозуванні 0,5 мл на 1 л рідини і дається протягом терміну, зазначеного ветеринаром.

Байкокс

Це антикокцидійний лікарський засіб, ефект якого базується на властивостях речовини толтразурил, здатної швидко й ефективно впливати на велику кількість еймерій. Антипаразитарні властивості активні на всіх стадіях розвитку птаха. Приймається препарат перорально. Готується розчин у дозуванні 1 мл препарату 2,5% на 1 л води і дається пернатим протягом 48 годин.

 

Тромексин

Це антибіотик широкого спектру дії, який застосовують з лікувальною і профілактичною метою для захисту бройлерів від пневмонії, бронхіту, дизентерії та інших хвороб. Більшість фахівців пропоюють курчат для зміцнення імунітету і кращого набору маси. Препарат розчиняють у воді: у перший день 1 г препарату на літр рідини, потім дозу ліків скорочують удвічі.

 

 

Вітамінні препарати для курчат

На ринку є безліч антибактеріальних препаратів і вітамінних комплексів, призначених для лікування і профілактики різних інфекцій у птахів. Іноді фермери плутаються, не знаючи який краще обрати. Для отримання консультації зателефонуйте нам або залиште запит на сайті, і наш менеджер відповість на будь-які ваші запитання.

Щоб наситити організм зростаючого птаха усіма необхідними мінералами і вітамінами, треба давати їм спеціальні добавки, премікси і вітамінні комплекси. Можна також додати до раціону водорозчинні суміші.

Популярні такі препарати:

Глюкозасприяє засвоєнню залишкового жовтка у курчат, що дуже важливо для майбутнього розвитку пташеняти. Для бройлерів слід використовувати 3-5% розчин. Суміш отримують за допомогою 50 г глюкози і 2 г аскорбінової кислоти на 1 літр води. Розчин допомагає курчатам відновити сили, зміцнити імунну систему, запобігти появі хвороб шлунково-кишкового тракту.

 

 

Чіктонік – це пребіотик, який випускається у формі перорального розчину. Використовується для збагачення корму вітамінами А, Е, К, D і амінокислотами (гліцин, аргінін, лізин, аланін). Препарат застосовується при незбалансованому харчуванні, перед вакцинацією, після отруєння токсичними речовинами, після прийому антибіотиків, при стресі під час транспортування, а також для інтенсивного зростання.

 

 

Нутріл комбіновані ліки, які містять різні корисні речовини, обов'язкові для розвитку птахів. Поступаються Чіктоніку за складом амінокислот, але містять селен, що має антиоксидантну активність. Препарат можна давати як стимулятор імунітету, а також він сприяє відновленню реакцій, покращує метаболізм птаха, підвищує опірність до різних зовнішніх факторів.

 

 

З п'ятого дня життя курчатам необхідно давати вітаміни А і E. Також для активного зростання, правильного розвитку і зміцнення імунітету вони потребують вітамінів D, C, K і групи В.

Схеми пропоювання бройлерів

Існують дві основні схеми пропоювання бройлерів, які відрізняються часом додавання антибіотиків.

Схема 1

Більшість фермерів вважають, що пташенятам не варто давати антибіотики відразу у перші дні життя. Ця думка виправдана тим, що в їхніх шлунках і кишківниках ще не утворилася мікрофлора. Для гарного формування травної системи важливо встановити правильний режим харчування і раціон, насичений амінокислотами, вітамінами, мінералами. Лікування антибіотиками можна здійснювати тільки через 8-11 днів у разі зараження.

Схема пропоювання бройлерів

День

Схема пропоювання

0-1

У перші сім днів життя пташеня отримує поживні речовини із залишкового жовтка, що знаходиться у жовточному мішку внизу черевця.

Можна використовувати кип'ячену чисту воду, додаючи глюкозу (3-5%). Засіб можна придбати в аптеці або приготувати вдома: 1 ч. л. цукру на 1 л води.

Солодка вода допомагає пережити стрес після появи на світ.

2-5

У ці дні курчат вже можна пропоювати вітамінними комплексами. Вони потрібні для зростання, повноцінного розвитку і захисту птахів від хвороб.

6-8

Надається перерва, щоб пташеня встигло перетравити отримані речовини.

9-11

Найнебезпечніший період, тому що у цей час птахи можуть загинути. Тому варто збагатити їхній раціон вітамінами, мінералами, а також додати антибіотики.

12-18

Рекомендується тижнева перерва від вітамінів і антибіотиків. У цей час пташенят тримають тільки на чистій воді і обраному кормі.

19-34

Рекомендується повторити курс з такою ж послідовністю етапів. За 14 днів до передбачуваного забою треба припинити пропоювання антибіотиками.

 

NB! Не можна використовувати для пташенят антибактеріальні препарати, розроблені для людини. Купувати ліки необхідно у спеціалізованих ветеринарних аптеках.

 

Схема 2

За цією схемою бройлерів пропоюють ті, хто покладається на антибіотики для зміцнення імунітету пташенят відразу після вилуплення, особливо у слабких особин. Прихильники такого плану пропоювання вважають, що невелика кількість антибіотиків може знизити смертність птахів у майбутньому.

День

Схема пропоювання

1-5

Починається введення антибіотиків. Для профілактики бактеріальних інфекцій у питну воду додають Байтрил (одна ампула по 1 мл на 2 літри рідини) або Енроксіл.

6- 11

Для профілактики авітамінозу вводять вітамінні комплекси.

12-14

Антибіотики знову замінюють вітаміни. У цей період здійснюється профілактика кокцидіозу – курчатам додають у воду кокцидіостатики.

15-17

Повторення вітамінного комплексу.

18-22

Повторення курсу антибіотиків.

 

Після цієї схеми пропоювання бройлерів закінчують або переходять на інші схеми.

Чому виникає вітамінна недостатність у бройлерів?

Дуже часто пташенята страждають вітамінною недостатністю і важливо знати, чому так відбувається. Гіповітаміноз може виникнути з таких причин:


погано збалансований раціон по вітамінам, надлишок білка;

 


тривале використання кокцидіостатиків або антибіотиків;

 


інфекції і захворювання, за яких підвищується потреба у вітамінах;

 


годування птахів зіпсованим фуражем;

 


застосування згірклого риб'ячого жиру.

 

Щоб мінімізувати ризик загибелі поголів'я і виростити міцних птахів, необхідно забезпечити для них належний догляд і якісне харчування. Для цього треба ввести у раціон збалансовані корми і добавки.

 

Українська компанія Feed&Life спеціалізується на виробництві гранульованого комбікорму для бройлерів, а також пропонує безпечні премікси і БМВД, що дозволяють наситити організм пташенят усіма корисними мікроелементами і вітамінами. Ознайомитися зі складом продукції можна у відповідному розділі на сайті, а для оформлення замовлення перейдіть в інтернет-магазин. Доставку здійснюємо в усі регіони України, можливий також самовивіз з нашого складу.