Для збільшення молочної продуктивності корів, отримання жирного і смачного молока тваринам слід скласти поживний і збалансований раціон.

Оскільки у дійних корів підвищений обмін речовин, їм потрібна додаткова енергія. Отримати її можна за допомогою правильно складеного раціону, а не шляхом хаотичного збільшення кількості їжі.

Щоб дійні корови отримували усі необхідні корисні речовини, вони мають з'їдати грубі і соковиті корми, а також концентрати і мінеральні підгодівлі. У разі нестачі поживних, мінеральних і вітамінних елементів молочна продуктивність знижується, у особин розвивається авітаміноз, кістки і копита стають крихкими, тварини починають втрачати вагу і можуть загинути.

Особливості складання раціону для дійних корів

При складанні меню враховується добова потреба тварин у певних елементах, вага, вік і умови утримання особин, а також обсяг і ступінь жирності молока.

У період роздоювання (після народження теляти) необхідно збільшити обсяг кормів, щоб підвищити молочну продуктивність і продовжити лактацію. Від того, яке харчування чекає корову, залежать майбутні надої.

Важливо, щоб тварина отримувала концентровані і соковиті корми, а потім і грубі, такі як сіно і сінаж. У літні місяці основу меню складає зелена трава (до 70 кг на день для однієї особини). Вона насичена білками, вітамінами і мінералами, тому підвищує обсяги молока.

Зі збільшенням добових надоїв тваринам необхідно давати більше соковитих кормів. А при отриманні більше 10 л молока на день обов'язково вводять вітамінно-мінеральні комплекси.

Добова норма годування на 100 кг ваги корови:

 • 2-3 кг концентратів;
 • 8-10 кг соковитих кормів;
 • 1-2 кг грубої їжі.

Необхідно стежити, щоб корови не об'їдалися. Занадто високе навантаження на кишківник і шлунок може викликати хвороби і слабкість.

За нестачі соковитих кормів дозу концентратів підвищують до 4-4,5 кг. Разом з їжею тварини повинні також отримувати клітковину, мінеральні добавки та вітаміни.

Раціон складається з таких кормів:

1. Грубі (сіно, солома). Містять клітковину, протеїни, амінокислоти і мінерали, необхідні для збільшення продуктивності. Властивості сіна відрізняються залежно від виду рослин, які були скошені і висушені. Що зеленіша висушена трава, то більше в ній корисних речовин. Найкращим кормом вважається сіно з лугового різнотрав'я, зібраного у період цвітіння.

2. Соковиті (зелень, силос і коренеплоди). Як силос коровам дають рубані трави, кормові буряки з бадиллям, пагони кукурудзи і листя капусти, попередньо подрібнені і в'ялені.

Що стосується коренеплодів, то вони дуже важливі для стимуляції вироблення молока і підвищення апетиту у корів. Використовуються буряк, кабачки, гарбуз, морква, картопля, кавун і інші продукти. Овочі бажано давати у свіжому вигляді і цілими, а коренеплоди слід відварити.

3. Концентровані (зерно, висівки, шрот, макуха, бобові). Ці корми мають високий вміст жирів, білків і протеїнів, тому сприяють швидкому зростанню тварин і збільшенню жирності молока. Але не варто перетворювати концентрати в основний корм, так як поїдання їх понад норму призводить до ожиріння і захворювань шлунково-кишкового тракту.

Щоб збагатити корм, до нього додають крейду, сіль, кісткове борошно і риб'ячий жир. Ці добавки зміцнюють імунітет тварин і дозволяють отримати більше молока.

Годувати корів необхідно 3 рази на добу (краще, якщо проміжки між прийомами їжі будуть однаковими). Якщо мова не йде про суміші, то спочатку дають соковиті корми, а потім грубі.

Як скласти правильний раціон?

Щоденне меню дійних корів складається з основного, балансуючого і продуктивного корму.

 • Основна їжа являє собою грубий корм, який дається двічі на день. Він становить 50% раціону і містить багато клітковини, тому посилює слиновиділення і знижує кислотність у шлунку. Цей вид корму корова має отримувати перед концентратами.
 • Балансуючий корм допомагає заповнити дефіцит поживних речовин і вирівняти кількість протеїну в організмі тварин. Якщо речовини занадто багато, коровам дають пшеницю, овес і ячмінь, а якщо занадто мало – ріпакову макуху і соєвий шрот. Цей вид корму допомагає особинам виробляти більше молока і найчастіше він потрапляє у меню у вигляді комбікормів.
 • Продуктивна їжа дозволяє збільшити надої. У середньому, при стандартному раціоні одна корова дає на день 10-15 л молока. Щоб збільшити обсяги, тваринам потрібен продуктивний корм, іншими словами концентрований. Одна особина має отримувати 3-4 кг такої їжі за один раз. Годувати її треба кожні чотири години. Але якщо балансуючий корм містить великий відсоток крохмалю, то разову норму концентратів необхідно знизити до 2 кг.

Дійні корови повинні випивати дуже багато води. Її обсяг розраховується виходячи з кількості молока (на 3 л молока береться 1 л води). Таким чином, одна особина випиває у середньому 35-40 л води взимку і 50-60 л влітку. Напувати тварин треба тричі на день.

Особливості годування дійних корів у літні місяці

Влітку основною їжею для корів є зелена трава. Тварини з'їдають її на пасовищі або ж отримують у скошеному вигляді у своєму стійлі. Додатково до раціону включають також концентрати.

Розрізняють 4 види годування у зв'язку з умовами утримання:

 1. пасовищний – тварини їдять переважно траву, а добавки становлять 25% денного раціону;
 2. пасовищно-стійловий – корови знаходяться більшу частину дня у полі, тому трава становить 50-70% раціону;
 3. стійлово-пасовищний – тварини більше знаходяться у стійлі, тому основну їжу отримують саме тут, а не на лузі;
 4. стійловий – корови постійно знаходяться у стійлі, де і харчуються (у такому разі тваринам необхідно давати свіжоскошену траву).

Вигул на пасовищах буде ефективним тільки за великої кількості зелені (0,5 га на одну особину). Якщо трави недостатньо, тварин слід підгодовувати соковитими кормами і концентратами, інакше знизяться надої.

Приклад літнього меню для корови вагою 500 кг:

 • зелена трава – 70 кг;
 • силос – 7 кг;
 • овочі і коренеплоди – 8-10 кг;
 • комбікорм – 4 кг;
 • концентрати – 2 кг;
 • висівки і макуха – по 1 кг.

Перехід з літнього на зимове меню повинен відбуватися поступово, щоб не порушити роботу травної системи. У цей період коровам потрібен магній і інші мікроелементи.

Під час переходу тварини з'їдають 38% грубої їжі, 34% соковитих кормів і 28% концентратів. Основні продукти – сіно, солома, кукурудзяний силос, буряк і концентрати.

Харчування дійних корів у зимовий період

Взимку тварини потребують висококалорійного корму, тому збільшують кількість концентратів і частку коренеплодів. Особини з'їдають приблизно рівні обсяги грубої, соковитої і концентрованої їжі.

В основі меню знаходиться сіно і сінаж. У раціон додають також силос, овочі і комбікорм. Усі ці продукти слід підготувати заздалегідь.

Приклад зимового меню для корови вагою 500 кг:

 • силос – 30 кг;
 • сіно – 15-20 кг;
 • овочі і коренеплоди – 15 кг;
 • макуха – 1,5 кг;
 • висівки – 0,7 кг;
 • дерть ячмінна – 1 кг.

Для підвищення жирності молока в меню вводять дріжджі, соняшниковий шрот і бобові.

Дійні корови мають отримувати необхідні дози мінералів, вітамінів, білків, жирів і вуглеводів. Якщо якихось елементів буде не вистачати, відбудеться зниження молочної продуктивності і погіршення здоров'я тварин.

Щоб запобігти можливим негативним наслідкам, раціон поголів'я потрібно ретельно продумати і збалансувати. Забезпечити тварин корисними речовинами у повному обсязі допоможуть комбікорми і вітамінно-мінеральні добавки ТМ «Feed&Life».

Це високоякісні корми, у складі яких присутнє все необхідне для правильного розвитку дійних корів, їх інтенсивного росту і підвищення надоїв.

Ознайомитися з таблицею якісних показників продукту і нормами годування можна у розділі «Продукція». Щоб замовити комбікорми для дійних корів, перейдіть в інтернет-магазин, а щоб отримати консультацію, зв'яжіться з нами за телефоном або залиште свої дані у спеціальній формі на сайті.