М'ясо коропа відрізняється гарними смаковими якостями, ніжністю та невеликою кількістю дрібних кісток. Тому короп є одним з найпопулярніших видів прісноводної риби, яка вирощується у штучних умовах (приблизно 70% від загальної кількості).

Рибу розводять для себе, на продаж або для приватної риболовлі. Ця справа є вигідною і цікавою, оскільки не вимагає особливих зусиль. Основна частка витрат припадає на облаштування водойми та створення сприятливих умов утримання.

Переваги та особливості утримання коропа

Короп – риба-довгожитель, яка не потребує якихось особливих умов утримання. Вона доживає до 50 років, невибаглива в їжі і добре почувається у різних водоймах, тому придатна для розведення у невеликих господарствах або на дачі.

Основні умови для виживання і швидкого зростання коропа:

 • тепла вода без сильних течій;
 • збагачена киснем неглибока водойма;
 • правильне харчування.

Риба добре почувається у теплій воді, за низьких температур може впасти у сплячку, а при гострому дефіциті кисню загине. У невеликій водоймі короп краще росте і розмножується, оскільки витрачає менше енергії на пошуки їжі.

Переваги розведення коропа:

 • Інтенсивне зростання. За перший рік життя риба досягає 500 г, а до трьох років важить вже 1,5-2 кг.
 • Всеїдність. Короп невибагливий в їжі. Він сам здобуває собі харчі і їсть готові комбікорми.
 • Гарна переносимість холоду. Взимку короп не гине, а перестає рухатися і впадає у сплячку.
 • Смачне м'ясо. У риби ніжне м'ясо з малою кількістю дрібних кісток.

З недоліків можна виділити схильність до захворювань при великій кількості особин у водоймі (рибі не повинно бути тісно).

Всього існує 27 видів коропа, але для вирощування у штучних умовах частіше вибирають три з них.

Основні види коропа для розведення:

 • Дзеркальний. Риба цього виду відрізняється своїми великими розмірами (іноді довжина досягає 1 м, а вага доходить до 50 кг).
 • Голий. Тіло особин не вкрите лускою – звідси і назва. Цей вид найвимогливіший до догляду.
 • Лускатий. Риба має тверду луску, добре росте і легко пристосовується до різних типів водойм.

Одними з найпопулярніших для вирощування видів вважаються український рамчатий і український лускатий. Це породи відгодівельного типу. Риба має високе тіло і велику луску. Одна самка дає 200-600 тисяч личинок.

Утримання коропа: вибираємо місце і створюємо оптимальні умови

Короп найкраще росте у чистій і теплій воді з невеликою рослинністю і не дуже сильною течією. Риба надає перевагу прісним водоймам, але може жити і у слабосоленому середовищі (до 10%).

Якщо ви плануєте розводити коропа у штучній водоймі, слід подбати про систему фільтрації. З її допомогою вдасться прибирати з води екскременти риб, залишки корму і органічні відходи.

Глибина ставка або басейну має становити 1,5-2 м (не більше і не менше цих значень). Бажано, щоб частина водойми знаходилась у тіні, тоді риба зможе ховатися від спеки. Також, рекомендується вирощувати коропа подалі від доріг і жвавих місць, щоб забезпечити тишу і спокій.

Оптимальною температурою води вважається 22-28 °С, а рівень кисню повинен утримуватись на позначці 5-7 мг/л влітку і вище 4 мг/л у зимовий період. За таких умов особини щодня набирають до 7 г ваги. Якщо температура знизиться до 14 °С, короп почне менше їсти, а якщо впаде до 1-2 °С – зовсім відмовиться від їжі.

Де найкраще утримувати коропа?

Для розведення риби придатні різні типи водойм – як природні (озера, ставки, водосховища), так і штучні (викопані басейни, пластикові чани і великі акваріуми). Але рибні господарства віддають перевагу саме штучним, оскільки так простіше забезпечити належний догляд.

Для створення оптимальних умов утримання воду насичують киснем, встановлюють обладнання для підтримки комфортної температури і розташовують водойму подалі від джерел шуму і місць, куди може потрапити брудна вода (під час злив і паводків).

Незалежно від того, що ви оберете – ставок або басейн, рекомендується:

 • встановити глибину не більше 2 метрів;
 • використовувати водойму з розмірами 3х3 м;
 • біля берега посадити рослини, які будуть стримувати землю від сповзання у воду, і дерева – для отримання тіні;
 • засипати дно піском або натягнути каучукову плівку;
 • заселити водойму мікроорганізмами і водоростями;
 • запустити рибу, коли вода нагріється до 24 °С.

Необхідно стежити, щоб до ставка не наближалися птахи, оскільки вони переносять віруси і мікроби.

Взимку, коли на природній водоймі з'явиться крига, її засипають снігом або накривають іншим утеплювачем, а також роблять у декількох місцях отвори, щоб до риби надходив кисень.

Щоб риба не замерзла і не занурилась у сплячку, на зиму її можна перемістити у тепліше місце.

Розведення коропа: купити мальків або виростити самому?

Самки коропа дуже плідні, тому для розмноження можна взяти декілька особин. Якщо риба вирушає на нерест у природному середовищі, співвідношення самок і самців йде 1:2, а якщо у домашніх умовах, співвідношення буде 1:1.

Купити мальків набагато простіше, ніж вирощувати їх самому. Але якщо ви все ж таки оберете другий варіант, вам знадобиться два окремих басейни – для нересту і виростний. Перший не повинен бути глибший за 0,5 метра, а габарити другого мають становити 4х4 м з глибиною до 1,5 м.

У період розмноження необхідно стежити, щоб температура води не опускалася нижче 17-18 °С, а дно водойми слід застелити м'якою рослинністю, щоб було куди відкладати ікру (мох або дерен). Розвиток ікринок триває 3-6 діб.

Коли запліднені личинки прокльовуються, велику рибу необхідно повернути у загальну водойму, а личинки пересадити з нерестового у виростний басейн. Там їх годують дрібним мотилем, сухим молоком і комбікормом. Коли мальки досягнуть 15-20 г, їх переміщують у стандартну водойму з температурою води 24-25 °С.

Найоптимальніший час для цього процесу – весна. Так риба встигне підрости й зміцніти до зими.

Який корм давати коропу?

Риба їсть як натуральну їжу (рачки, черв'яки, личинки комах, мошки, равлики, водорості та ін.), так і прикорм (макуха, бобові, зерно, висівки і комбікорм).

Короп має отримувати їжу двічі на день – вранці і ввечері.

Розрізняють три основних типи годування:

 1. Екстенсивний. Передбачає тільки природну їжу без підгодовувань. Такий спосіб є бюджетним, але він не забезпечить гарного росту і великої продуктивності.
 2. Напівінтенсивний. Риба добуває їжу сама і отримує прикорм у вигляді хліба, зерна, опаришів, бобових, черв'яків та інших продуктів.
 3. Інтенсивний. Короп отримує тільки комбікорми. Цей спосіб дозволяє швидше відгодувати рибу і пустити її на продаж.

Використання комбікормів і добавок допомагає зменшити витрати корму на приріст маси, зміцнити здоров'я особин і домогтися високої продуктивності.

Короп потребує високого вмісту білка у теплу пору року і вуглеводів у холодну. Щоб забезпечити рибі повноцінне і збалансоване харчування, рекомендується замовити комбікорми ТМ «Feed&Life».

Продукт насичує рибу корисними і поживними речовинами, що сприяє швидкому зростанню і підвищенню рентабельності. Для оформлення замовлення перейдіть в інтернет-магазин і виберіть необхідний обсяг кормів. Щоб отримати консультацію, зателефонуйте або заповніть форму зворотного зв'язку.