Свинарство традиційно є провідною галуззю вітчизняного тваринництва, а також вважається вигідним бізнесом. На ринку м'яса понад 30% припадає саме на свинину.

З туші вагою 100 кг можна отримати приблизно 60-70 кг м'яса і 14-25 кг сала. До того ж забійний вихід у такої свині становить 75-85%. Цінними м'ясними породами є Дюрок, В'єтнамська вислобрюха, Беркширська і Миргородська.

Але перш ніж розпочати справу, треба вивчити ринок, зібрати інформацію про умови утримання свиней, врахувати всі витрати і розрахувати рентабельність.

Ринкова ситуація в Україні

На початку 20 століття свинина займала 60% вітчизняного ринку м'яса, а наприкінці – 30%. Попит на продукцію хоч і впав у зв'язку зі зміною споживчих звичок, але її як і раніше купують багато українців.

Особливо цінним вважається м'ясо молодої свині (до двох місяців). Оскільки така свинка перебувала на молочному вигодовуванні, свинина виходить соковитою, ніжною і нежирною.

За статистикою компанії «Тваринпром», у багатьох сільських господарствах країни (84 заводи і 448 репродукторів) зараз вирощують 11 видів поросят. Найпопулярнішими є Велика біла, Українська м'ясна і Полтавська м'ясна породи.

 

 

Фермерам сьогодні нелегко: різке зниження цін на м'ясо в останні роки призвело до того, що вирощування свиней на продаж стало низькодохідним. Через це впав попит на племінних тварин і ціни на них. Проте, навіть у таких умовах рентабельність багатьох ферм досягає 25%.

Щоб зрозуміти, чи стане розведення свиней для вас прибутковою справою, потрібно врахувати витрати на закупівлю поголів'я, облаштування приміщення, у якому тварини будуть перебувати, і корми для них.

Структура витрат у процесі вирощування поросят

Основну частку у витратах на вирощування свиней займає раціон – у середньому це 80%. Сюди ж входить ціна на зернові та білкові корми. Цей відсоток може коливатися залежно від типу годування.

Вираховуючи вартість раціону, технологи радять спиратися на ринкові ціни. Навіть якщо вдалося придбати корм дешевше або маючи частину продуктів власного виробництва, розрахунок на основі ринкової вартості дозволяє об'єктивно оцінити витратність.

Доктор сільськогосподарських наук Іван Бідяк зазначає, що при комбінованому типі відгодівлі для отримання 1 кг приросту потрібно 7-8 кг концентрованого корму, який коштує 6 грн за кг. Відповідно, 1 кг приросту обходиться у 35-40 грн.

 

 

Також у раціон свині необхідно додати зерно. Щоб тварина набрала 100 кг ваги, вона повинна з'їсти приблизно 700 кг злакових. Вартість 1 кг зерна становить у середньому 3 грн, тобто ці витрати складуть 2000-2100 грн.

По 5% у структурі собівартості свинини займають ветпрепарати (для профілактики, лікування та дезінфекції), витрати на утримання (електроенергія, водопостачання, опалення тощо), оплата праці (якщо є наймані працівники).

Планувати бізнес потрібно заздалегідь і ретельно, а розпочати справу можна і з мінімальним стартовим капіталом. Спочатку виберіть породу і купіть невелику кількість особин, а згодом розширте господарство.

Витрати на вирощування свиней

Для початку треба визначитися з метою розведення свинок (м'ясо, сало, бекон, мармурова свинина) і розмірами ферми. Відштовхуючись від цього, виберіть породу і придбайте потрібну вам кількість поросят.

Рекомендується купувати двомісячних особин, які вже не мають потреби у молоці матері і їдять різні типи кормів.

Що врахувати при складанні бізнес-плану:

 


юридичні моменти;

 


облаштування свинарника;

 


купівля поросят;

 


закупівля кормів;

 


інше (персонал, вакцинація, додаткове обладнання і т.ін.).

 

Для відкриття свиноферми власнику треба отримати дозвіл. Пам'ятайте, що свиней не можна тримати в місті, тому ділянка має знаходитися за його межами. Використовувати можна як територію, яка знаходиться у вашій власності, так і ділянку, взяту в оренду.

Облаштування приміщення для утримання свиней

Поросята – невибагливі тварини, але це не означає, що їх можна розмістити де завгодно. Приміщення має бути світлим, теплим, з гарною вентиляцією. Якщо стіни у свинарнику бетонні, їх необхідно утеплити, інакше тварини замерзнуть.

Умови утримання свиней:

 


Для однієї особини треба виділити 2 кв.м площі.

 


Температура всередині свинарника має становити 11 - 17 ° С.

 


У будівлі обов'язково повинні бути вікна, серед них і ті, які відчиняються.

 


Висота стель має складати 2,5 метри.

 


Гарна вентиляція у свинарнику обов'язкова.

 


Підлогу бажано зробити з дощатого настилу і з невеликим ухилом.

 


Стелю із стінами слід побілити вапном з метою дезінфекції, а у подальшому регулярно оновлювати побілку.

 

Щомісяця у приміщенні необхідно проводити санітарне прибирання, декілька разів на тиждень провітрювати свинарник, щоб усунути хвороботворні бактерії. Також треба виділити окремі зони для мам з дітьми, щоб будь-яке порося відчувало себе комфортно.

 

Як вибрати породу свиней

Перед купівлею молодняка треба вирішити, на чому конкретно ви хочете заробляти. Свиней можна вирощувати для отримання м'яса і сала або ж із метою розведення племінних свиноматок і кабанів, щоб потім перепродати їх свинофермам.

Залежно від обраної мети бізнесу вибирається порода. Наприклад:

 

м'ясо – Дюрок, Ландрас, Угорська мангалиця, Велика біла та ін.;

 

 

 

 

м'ясо-сальні породи – Українська степова, Миргородська, Велика чорна та ін.;

 

 

 

 

мармурова свинина - В'єтнамська вислобрюха, Угорська мангалиця і т.д.

 

 

 

 

Важливо, щоб свинки швидко прижилися і легко адаптувалися до місцевого клімату і умов проживання у приміщенні. Найкраще звернутися до фахівців, які розбираються у породах і зможуть порекомендувати, яку краще вибрати і чому.

Досвідчені заводчики рекомендують починати бізнес зі стада у 50 голів. Тримати 20 свиноматок, десяток кнурів, а інших відгодовувати і продавати, щоб швидше окупити вкладені гроші.

Корм для свиней

Питання вибору корму для швидкого розвитку свиней хвилює всіх новачків. Щоб тварини інтенсивно росли і не хворіли, вони повинні отримувати якісну їжу, насичену усіма корисними макро-, мікроелементами, а також вітамінами. А якщо свинарство – це ще й бізнес, то краще на кормі не економити.

Особливості годування свиней:

      Поросят починають відгодовувати з тримісячного віку. Фахівці рекомендують у раціон додавати бобові культури, листя салату, варену моркву, так як молодняку ​​потрібно більше білка для формування м'язової маси.

 

 

      До сьомого місяця зростання свинок припиняється, співвідношення м'язової маси і сала починає змінюватися. У цей період норма добового раціону має становити не менше 6 кг.

      На восьмому місяці життя тварин до їхнього раціону додають горох, варену кукурудзу, гарбуз і жирні відходи, оскільки у цей період вони нагулюють сало.

 

 

У середньому, стадо з 50 голів свиней на рік з'їдає 50 т зерна і 5 т кормових добавок і преміксів.

Організація племінного поголів'я, тобто закупівля стада, запасу кормів на 1-2 місяці, спецобладнання, оренда свиноферми, обійдеться у 80-150 тисяч доларів.

Варто зазначити, що тваринництво – справа клопітка і на швидкий дохід розраховувати не треба. Щоб окупити інвестовані гроші, вам доведеться виростити і продати 2-3 покоління поросят.

Рентабельність розведення свиней

Тепер з'ясуємо скільки буде коштувати виростити порося і чи вигідно тримати свиней на продаж.

Для розрахунку прибутковості візьмемо свиноферму з 50 поросят. Кожна тварина коштує приблизно 40 $, тобто для купівлі молодняка буде потрібно 2 000 $. На кожну особину знадобиться 100 кг комбікорму і 180 кг зерна. Відштовхуючись від цієї інформації, щомісяця ви будете витрачати 180-200 $ на корм.

Приблизно через півроку свині наберуть майже по 100 кг. На розведення можна залишити 10 голів, а інших продати на м'ясо.

На українському ринку середня ціна 1 кілограму свинини становить 3-4 долари. Після забою тварини виходить майже 50-70% м'яса. Свиню можна продати приблизно за 250 доларів.

Крім продажу м'яса, сала і субпродуктів фермери можуть отримувати прибуток з реалізації маленьких поросят, а також гною, який часто купують як добриво.

Розведення свиней досить трудомісткий процес, який вимагає багато зусиль і витрат. При належному підході вже за 2-3 роки цей бізнес почне давати гарний прибуток.

А щоб свині швидко набирали вагу, росли міцними і здоровими, до їхнього раціону треба додати комбікорми ТМ «Feed&Life». Продукт складається із зернових, шроту, висівок, рибного борошна і вітамінно-мінеральних комплексів. Ці інгредієнти насичують тварин, добре засвоюються і забезпечують збалансоване харчування. Для замовлення комбікормів для свиней, преміксів і БМВД перейдіть в інтернет-магазин або зверніться до нас за телефоном.