Розведення перепелів – цікава і корисна справа. Перепелині м'ясо та яйця містять багато поживних речовин і невелику кількість холестерину. Продукція вважається дієтичною.
Щоб отримати якісний і смачний продукт, необхідно правильно доглядати за перепелами. Процес нескладний і швидко окупається, тому птахів можна вирощувати у себе вдома.
Перепелів розводять для отримання:
-
дієтичних і безпечних яєць;
-
ніжного м'яса.
Види перепелів для утримання в домашніх умовах
Порода має велике значення. Якщо ви хочете вирощувати птахів вдома, то необхідно вибрати невибагливий до їжі і умов утримання вид.
Для домашнього утримання придатні такі породи:
Фараон – придатна для вирощування на м'ясо. Вага самок досягає 240 г, а самців – 260 г. Перепілка відкладає 200-220 яєць на рік.
Японська. Птахи цієї породи особливого догляду не потребують і дають у середньому 300 яєць на рік. Вага у них невелика (самки – 150 г, самці – 130 г). Японський вид вважається найтихішим, тому придатний для розведення у квартирі.
Британська і мармурова. Слід враховувати, що самці цих порід дуже галасливі. З цієї причини, якщо ви хочете утримувати перепелів заради яєць, то купуйте лише самок.
Утримання перепелів
Щоб перепелам жилося комфортно, необхідно створити для них сприятливі умови. У приміщенні необхідно забезпечити гарну вентиляційну систему, а ось протягів бути не повинно. Без нормальної вентиляції у кімнаті з'явиться специфічний запах, який буде важко вивести.
Приміщення має бути просторим і захищеним від шуму і різких звуків, оскільки перепели дуже полохливі. Також, не рекомендується брати птахів до рук – вони довго відходять від стресу і болю від зсуву пір'я.
Вимоги до утримання перепелів:
Підтримувати комфортну температуру (18-25 °С). Взимку стовпчик термометра не повинен падати нижче 17 °С. За температури менше 8 °С птахи гинуть.
Забезпечити освітлення у клітках (світловий день має тривати 17 годин, для новонароджених пташенят – 24 години). Яскраве світло призведе до того, що перепілки перестануть нестися.
Стежити за рівнем вологості у приміщенні (в нормі – 60-70%).
Спорудити комфортні клітки.
Забезпечити повноцінний раціон.
Регулярно чистити клітки і прибирати приміщення.
Якщо ви плануєте утримувати в квартирі невелику кількість пернатих, клітки найзручніше встановити на заскленому балконі або в коморі. Якщо для конструкції немає місця, то перепелів можна утримувати безпосередньо у приміщенні, але відгородити їх за допомогою перекриття.
При цьому пам'ятайте, що кімната повинна добре прогріватися, щоб птахи не мерзли. Незасклений балкон або приміщення, що не опалюється, не підійдуть для вирощування перепелів.
У квартирах небажано і незручно утримувати велику кількість особин, а ось на території приватного будинку або на дачі – можна.
Облаштування кліток
Перепелів найкраще розмістити у клітках. Конструкції мають бути світлими, просторими і захищеними від протягів і опадів.
На 1 кв.м можна тримати не більше 6 особин, інакше перепілки припиняють нестися. За тісної посадки птахи перегріваються і починають втрачати пір'я.
Вимоги до кліток:
конструкція виготовляється з дерева або оцинкованої сталі;
між прутами клітки має пролізти голова птаха;
годівниці і напувалки варто встановити із зовнішнього боку конструкції;
стелю можна обтягнути тканиною (її висота має бути не менше 20 см), щоб перепели під час стрибків не травмувалися;
підлогу клітки бажано зробити під нахилом (яйця будуть скочуватися у спеціально споруджений лоток і залишатися чистими й цілими).
Раз на тиждень перепелам потрібно ставити ємність з піском, щоб птахи могли купатися в ньому. Процедура допоможе прибрати паразитів з тіла і пір'я, а також усунути неприємний запах.
Щокварталу клітки і пташник треба дезінфікувати і обробляти антибактеріальними речовинами. Після обробки конструкції добре висушують. Птахів на час дезінфекції пересаджують до іншого вольєру.
Вирощування перепелів
Для отримання потомства слід брати лише свіжі яйця (не більше 1 тижня). Інкубаційний період триває 14-17 днів. Після того, як пташенята вилупилися і обсохнули, їх на 14 діб розміщують у коробці з високими стінками (брудер) і залишають у теплому приміщенні (повітря має прогрітися до 36 °С).
Новонароджене пташеня вкрите пухом, воно бачить, може ходити, їсти й пити. Його вага становить 6-8 г. На 3-му тижні життя пташенят поділяють на самців і самок (у цей період їх можна переселяти до дорослих птахів). На 8-му тижні самці виростають максимально, а у 35-40 днів стають статевозрілими.
Якщо пташенята сидять в купі і шумлять – їм холодно, а якщо розповзаються по брудеру і лежать з відкритими дзьобами – спекотно.
Молодняк може забиватися у щілини, тому за ним треба стежити. Якщо пташеня застрягне, то може загинути.
У перші два тижні перепелам слід забезпечити цілодобове освітлення. Після цього тривалість світлового дня починають поступово зменшувати (до звичайного режиму). Від 10 дня життя знижують також температуру у брудері (до 30 °С).