Відгодівля бичків на м'ясо може стати прибутковою справою, якщо забезпечити тваринам належні умови утримання і повноцінний раціон харчування. Для успішного вирощування потрібні здорові телята, різноманітний корм і правильно облаштоване приміщення.

Грамотний догляд за тваринами передбачає підібрані за віком меню і режим годування, а також дотримання санітарних норм.

При правильному утриманні і повноцінному годуванні бички за перший рік життя набирають 400-500 кг ваги (залежно від породи). Їх можна розводити заради м'яса як для себе, так і на продаж. Щоб отримати смачний продукт, дотримуйтесь основних правил з догляду за худобою. У яких саме умовах бички будуть швидше набирати вагу, дізнаєтеся, прочитавши цю статтю.

Правильний догляд за бичками: особливості утримання

Якщо ви не розводите худобу самостійно, а плануєте купувати телят, робити це краще з настанням весни. Тоді тварини будуть мати доступ до зелених і соковитих кормів, а також зможуть виходити на пасовища. Краще, якщо на момент купівлі телята матимуть вже 6 місяців. Так вам вдасться уникнути молочного періоду і пов'язаних з ним проблем в силу слабкої і поки незміцнілої системи травлення у тварин.

Облаштовуючи приміщення для худоби, слід враховувати, що молодняк рекомендується розміщувати окремо від дорослих особин, а телят взагалі треба утримувати в іншому хліві.

Тварини не повинні замерзати у зимову пору року і задихатися від спеки влітку. Їх слід утримувати в добре провітрюваних, чистих і світлих приміщеннях без протягів. Оскільки бички бояться різких перепадів температур і високої вологості, про це треба подумати заздалегідь і своєчасно підготувати приміщення. Інакше тварини почнуть хворіти. Щоб запобігти розвитку деяких хвороб, їм необхідно зробити щеплення.

В одному хліві слід тримати бичків приблизно одного віку і комплекції. Під ногами у них повинна знаходитися чиста і суха підстилка, змінювати яку рекомендується щодня.

Бички потребують вигулу, тому за відсутності можливості виводити їх на пасовища, у дворі слід обладнати спеціальний майданчик для прогулянок, обгороджений міцними матеріалами.

Влітку особини добре набирають вагу, тому їх треба часто вигулювати, але тільки після того, як випарується роса. Якщо тварини будуть довго залишатися у стійлі, то стануть агресивними, почнуть чахнути і втрачати масу.

На літо можна також спорудити відкритий загін без даху, щоб бички могли вільно дихати і отримувати вітамін D.

Яким має бути приміщення для утримання худоби?

  • Просторим. На одну особину потрібно 10 кв.м площі. Сюди входитимуть стійло, місце для годівниці і поїлки. Пристрій для корму і води рекомендується розмістити не на підлозі, а на висоті 8 см від неї. Вхід повинен бути настільки широким, щоб тварина могла вільно і без травм пройти.
  • Світлим. Щоб забезпечити потрапляння денного світла і можливість регулярного провітрювання, у будівлі має бути вікно і гарна вентиляція. Також потрібно встановити штучне освітлення.
  • Теплим. Температура повітря у приміщенні не повинна падати нижче 8 °С, і в ньому не повинно бути протягів, оскільки вони призводять до захворювань. Тому всі тріщини і щілини у стінах і перегородках необхідно усунути.
  • Чистим. Підлогу у приміщенні краще зробити під нахилом і застелити її соломою, оскільки вона добре вбирає аміак і гази. Підстилку слід змінювати щодня. Також необхідно стежити за тим, щоб не накопичувалися нечистоти.

Якщо ви вирішили утримувати бичків у літні місяці у відкритому вольєрі, враховуйте, що підстилка має бути теплою і сухою, і регулярно чистіть годівниці і поїлки.

Способи утримання бичків на відгодівлі

Худобу можна розмістити у закритому стійлі або відкритому вольєрі. Тобто, існує два способи їх утримання:

1. Стійловий. Коли бички знаходяться у приміщенні, вони швидше набирають масу, але смакові характеристики м'яса знижуються.

Ще одним недоліком стійлового методу є те, що тривале перебування без руху робить тварин агресивними. Через це можливі пошкодження підлоги і стін. З цієї причини, бичків варто частіше виводити гуляти, щоб вони витрачали свою енергію. На пасовищі їх краще прив'язувати.

2. Вільний. Цей метод передбачає утримання тварин у вольєрах на вулиці і придатний тільки для теплої пори року. Постійне перебування на відкритому повітрі і рух зміцнюють імунітет особин, і вони рідше хворіють.

Який би спосіб утримання бичків ви не вибрали, слід пам'ятати про необхідність вакцинації. Тваринам на відгодівлі слід зробити всі планові щеплення, а також рекомендується один раз на місяць проводити ветеринарні огляди поголів'я.

Як і чим годувати бичків на відгодівлі

Щоб отримати якісне і смачне м'ясо, для відгодівлі слід вибирати бичків м'ясних порід. Найпопулярнішими є Шаролезька, Казахська Білоголова, Герефордська і Симентальська. Тварини цих видів при повноцінному харчуванні здатні щодня набирати до 1,5 кг м'язової маси.

Вибираючи породу, треба враховувати не тільки характеристики і рівень продуктивності, але й особливості кліматичного утримання. Тобто, перед купівлею телят вам треба розуміти, наскільки швидко вони зможуть пристосуватися до умов життя у вашому регіоні і чи сприятливий клімат для них.

Чим менший вік бичка, тим вищі темпи його зростання. На відгодівлі тварини дуже швидко набирають масу, а за допомогою грамотно складеного раціону поліпшується якість м'яса. Недоїдання знижує м'ясну продуктивність, і це стосується не тільки живої ваги, а й обсягу цінних частин туші, таких як філе, спина, грудина, стегно і т.ін.

Телят до 4-х місяців краще не ставити на відгодівлю, оскільки у них ще не зміцніла травна система. Тварини харчуються переважно материнським молоком. Годування відбувається маленькими дозами, але часто, так як невелика кількість їжі легше засвоюється, а отже знижується ризик появи розладу кишківника.

Чи треба каструвати бичків перед відгодівлею?

Багато фермерів цікавляться, чи варто каструвати бичків перед тим, як посадити їх на відгодівлю. Кастрація має свої плюси і мінуси.

Після неї у тварин порушуються гормональні та обмінні процеси. Як результат – у бичків активно збільшується жировий прошарок, а наростання м'язів сповільнюється.

У некастрованих биків вищі показники приросту, але м'ясо при цьому жорстке і пісне. А у кастрованих воно смачніше, соковитіше і жирніше.

Що стосується догляду, то кастрати мають спокійніший характер, а отже утримувати їх буде простіше.

Процедуру кастрації рекомендується проводити, коли тварина досягне 2-3 місяців.

Відгодівля бичків: раціон і норми годування

Бички потребують повноцінного збалансованого раціону. Влітку їм потрібна зелена трава і соковиті корми (буряк, морква, картопля), а взимку слід давати сіно, коренеплоди і комбікорм.

Шлунки биків не відрізняються особливою міцністю, тому корм відіграє важливу роль у вирощуванні поголів'я. Усі продукти мають бути якісними, щоб тварина не отруїлася.

Корм для бичків:

  • сіно або трава (по сезону);
  • концентровані корми (комбікорм і зерно);
  • овочі (цукровий буряк, морква, гарбуз, кабачки, картопля);
  • кукурудзяний силос;
  • сіль.

Годувати поголів'я необхідно тричі на день. Зерно слід подрібнити або залити окропом, картопля повинна бути вареною і товченою, а овочі – чистими. Поступово добова кількість кормів збільшується, а в меню можна додати кукурудзу (до 6 кг).

Основа літнього раціону – це зелена трава (до 30 кг на добу), а зимового – сіно (45-50% денного меню). Щоб збалансувати харчування, бичкам також дають соковиті корми (до 20 кг) і зерно (2-3 кг).

Рясний раціон дозволяє мускулатурі розвиватися і покращує якісні показники м'яса, а убогий призводить до затримки росту.

Відгодівлю слід починати при вазі тварини у 300 кг і закінчувати у віці 15-18 місяців. У цей період бичок щодня буде додавати у вазі до 1300 г і до моменту забою досягне 400-500 кг.

Годування бичків по місяцях:

  • 1 місяць – молозиво і молоко (по 8-10 л на добу). З 10-го дня починають давати по 5 г солі і фосфатів, а з 20-го дня додають до меню запарений подрібнений ячмінь або вівсянку (100 г на добу).
  • 2 місяці – до раціону вводять 200 г сіна. До кінця місяця особини з'їдають 500 г сіна, 700 г зерна і 10 г солі.
  • 3 місяці – телят переводять на обрат (10 л на добу). Норму зерна збільшують спочатку до 1 кг, а у другій половині місяця до 1,6 кг. Також вводять 200 г картоплі, поступово збільшуючи норму до 500 г.
  • 4 місяці – відбувається зменшення обсягу обрату до 8 л і збільшення грубого корму до 1,2 кг. Норма овочів та концентратів досягає 1,5 кг. У середині місяця до меню додають 500 г силосу, збільшуючи до п'ятого місяця його норму до 1 кг.
  • 5 місяців – раціон молодняка ​​такий, яким був наприкінці четвертого місяця життя. Але в той же час відбувається зниження норми обрату до 4 л і збільшення обсягу рослинної їжі до 2 кг.
  • 6 місяців – молоко виключають з раціону. Особи з'їдають 2,5 кг рослинного корму, 1 кг картоплі, 3 кг силосу, 2 кг комбікормів або зерна і 20 г солі.
  • 6-12 місяців – у цей період м'язова маса щодня збільшується на 700-800 г. Молодняк з'їдає по 5 кг сіна та овочів, 8 кг силосу і 3 кг зернової суміші. Однорічні бички можуть досягати у вазі 350-400 кг.
  • 12-18 місяців – тварини отримують 10 кг силосу, 3-4 кг сіна, до 6 кг соковитих кормів, до 2 кг концентратів і 40 г солі.

Особи повинні мати вільний доступ до чистої питної води. Поруч з годівницею ставиться сіль і мінеральні підгодівлі. Щоб уникнути захворювань системи травлення, бичкам треба давати також біфідобактерії.

Щоб тварини швидше набирали масу і правильно розвивалися, їм потрібні вітаміни і біодобавки. Такі суміші допомагають зміцнити імунітет і кісткову тканину.

Якщо годувати худобу комбікормами, збільшиться м'ясна продуктивність і покращиться смак м'яса. Комбікорми ТМ «Feed&Life» придатні для годування телят з першого місяця життя. Вони складаються зі злаків і бобових культур, які є основою раціону при швидкій відгодівлі.

У нашому інтернет-магазині ви можете замовити комбікорми, премікси і БВМД для великої рогатої худоби, які сприятливо впливають на здоров'я бичків, підвищують продуктивність і поліпшують якість м'яса. Для замовлення перейдіть у відповідний розділ на сайті, виберіть необхідний продукт і додайте його у кошик.